Tipy na výlety

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko patří k nejzajímavějším lokalitám v České republice. Najdete ji okolo řeky Berounky a kromě návštěvy slavného hradu Křivoklát si nenechte v jeho blízkosti ujít ani další přírodní a kulturní zajímavosti. Křivoklátsko se rozprostírá mezi Berounem, Rakovníkem a Zbirohem. CHKO Kokořínsko je zapsána mezi biosférické rezervace UNESCO. Vy se na svých toulkách můžete prodírat šťavnatou zelení s mnoha druhy přirozené vegetace, s ohroženými druhy rostlin. Během toulání přírodou si užívejte krásné výhledy do krajiny.

Pro milovníky aktivní dovolené jsou připraveny stovky kilometrů značených turistických tras a cyklotras. Věnovat se můžete i vodáctví nebo hypoturistice. V křivoklátských lesích se vyskytuje mnoho koňských stezek, vy máte dostatek možností si v blízkosti ustájit koně, nebo si nějaké zapůjčit k populárním vyjížďkám. Nechybí horolezecké stěny. V houbařské sezóně určitě nepřijdete domů s prázdnou, protože pravých hřibů a ostatních hub tu roste stále dostatek.

Ze známých hradů a zřícenin se v této krajině vyskytují například hrad Karlštejn, Nižbor, Točník, Žebrák. V blízkém okolí hradu Křivoklát zajděte do obce Městečko, kde byl postaven barokní kostel sv. Jakuba. Čtyři kilometry vzdálené jsou Nezabudické skály, kde si našlo domov sedm druhů plazů z našich devíti, rostou tady teplomilné rostliny a bydlí výr velký. Ve stejné vzdálenosti od hradu byla postavena také rozhledna Velká Buková. Po vystoupání 74 schodů se vám otevře výhled na Křivoklátsko, údolí Berounky, Brdy, Rokycanskou pahorkatinu, přírodní rezervaci Týřov nebo na Džbán. O kilometr dál stojí Nezabudický mlýn z roku 1720, kde se odehrávaly některé povídky z knihy Smrt krásných srnců od Oty Pavla. Zaujmout vás může i původně klasicistní zámeček Leontýn, ale ten si můžete prohlédnout jen zvenčí, protože je zde v současnosti umístěn domov pro zdravotně postižené. Nedaleko najdete i původně lovecký zámek Rudolfa II, Lány, který byl upraven na prezidentské sídlo. Blízkým městem je Rakovník s gotickým chrámem sv. Bartoloměje nebo obec Zbečno s roubenou rychtou.

Takřka půl kilometru nad hradem stojí novogotický kostel sv. Petra, z období 1880 – 1885. V sousedství kostela spatříte domek, kde kdysi bydlel houslový virtuóz Ferdinand Laub. Naproti hradu Křivoklát uvidíte ve stráni pomník knížete Karla Egona II. z Fürstenberka, stvořený z pískovce a pocházející z roku 1858. Mlýn v podhradí je rodištěm dvorského malíře Matěje Huťského.

S dětmi můžete zajít do aquaparků (Slaný, Beroun, Hořovice) nebo se vykoupejte v opuštěných vápenných lomech Amerika, Mexiko a Kosov.

Další místa k navštívení v okolí hradu Křivoklát:

 

Hamousův statek Zbečno

Hamousův statek má číslo popisné 22 a je příkladem dochované lidové architektury. Ve Zbečně ho najdete naproti kostelu svatého Martina a veřejnost se s jeho prostorami a vybavením setkává již od roku 1995. Před tím si prošel náročnými opravami a hlavně řemeslnými úpravami, aby se dochované části…

Pokračovat ve čtení článku >

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně najdete nad obcí Koněprusy v návrší Zlatý kůň, asi pět kilometrů na jih od města Beroun. Nejdelší jeskynní systém Čech je třípatrový a nejprve došlo k objevu středního patra jeskyní. Stalo se tak v roce 1950 zcela náhodně, když se odstřeloval místní lom. Jeskyně byly pro veřejnost…

Pokračovat ve čtení článku >

Muzeum Českého krasu

Muzeum Českého krasu v Berouně najdete ve středu města, na Husově náměstí. Muzeum je umístěno v Jenštejnském domě z roku 1612, tedy ve velmi cenném domě po historické a architektonické stránce. V muzeu na vás čeká hned několik stálých expozic. K nim patří například Etnografická expozice s předměty interiéru venkova z první poloviny…

Pokračovat ve čtení článku >

Rozhledny Děd a Městská hora

Rozhledna Děd stojí na stejnojmenném kopci u města Beroun v nadmořské výšce 492 metrů. Cihlová rozhledna vznikla v roce 1893 a na výšku měří dvanáct metrů. Za výhledem si budete muset vystoupat 56 schodů, ale v pěkném rozhledu vám budou překážet vzrostlé stromy. Určitě zahlédnete Kladno a Křivoklátské lesy….

Pokračovat ve čtení článku >

Skryjská jezírka

Přírodní rezervace Skryjská jezírka najdete v okrese Rokycany a jedná se o dvě malá jezírka, od sebe vzdálená jenom pár metrů. Jezírka vznikla za skalní průrvou Zbirožského potoka  a obklopují je skalní stěny s puklinami. Jezírky protéká Zbirožský potok. Horní jezírko částečně svírají skály a najdete ho přímo…

Pokračovat ve čtení článku >